Section outline

  • Krambihooge põhjustab peaaju närvirakkude samaaegne ülemäärane aktiivsus, mis katkestab lühikeseks ajaks aju normaalse tegevuse. Lastel on sageli krambihoogude põhjustajaks hüsteeriline nutt või palavik. Lisaks võib krambitamise põhjuseks olla mürgistus, epilepsia, ajutrauma, ajuverejooks, diabeetikutel veresuhkru liialt madal tase.

    Krambid avalduvad tahtele allumatutes lihasgruppide tõmblustes, võib esineda teadvusekadu, mõttetegevuse häire, tahtmatu urineerimine või soole tühjenemine. Suureneb süljeeritus ja sageli hammustab inimene krambihoo ajal keelde ning seetõttu suust võib erituda veresegust vahtu. Krambihoog kestab üldiselt 1-2 minutit. Krambihoo lõppedes esineb unisus, segasus, ümbritseva keskkonna taju võib olla häiritud, inimene ei pruugi tulla teadvusele.  

    Esmaabi krambihoo korral: 

    • Ära hoia krambihoo ajal inimest kinni. Suhu ei tohi midagi panna.   
    • Jälgi, et krambitav inimene ennast ei vigastaks, vajadusel nihuta ettevaatikult inimese kogu keha, et ta saaks turvaliselt krambitada.
    • Pööra tähelepanu krambihoo ajal inimese hingamisteedele. Kontrolli suud, vajadusel puhasta suud.  
    • Kui inimene hingab ebatavaliselt/lõrisevalt, ava hingamisteed kallutades pea kuklasse ja tõstes alalõuga üles.
    • Helista 112 kui tegu on esmase krambihooga või kui krambihoog kestab üle 5 minuti.
    • Krambitajat ei tohi jätta järelvalveta. Jälgi ajaliselt, kaua hoog kestab.

     

    Pärast hoo lõppemist hinda teadvust. Anna vajadusel stabiilne küliliasend. Kui inimene tuleb teadvusele, rahusta teda, räägi, mis juhtus, ning lase tal mõnda aega rahulikult lamada või istuda. Kõndimiseks võib jõud puududa.

    Palavikukrambid: 

    Lastel vanuses 3 kuud kuni 5 eluaastat võivad palavikuga kaasneda krambid (esinemissagedus 2-5%). Palavikukrambid ei ole seotud kindla temperatuuri väärtusega ning tekivad tavaliselt esimeste haigustundide
    jooksul. Krampide ajal võivad lapsel esineda jäsemetes tõmblused või on laps hoopis lõtv.
    Lapsega puudub enamasti kontakt, tema pilk on tardunud või on silmamunad pööratud üles. Tavaliselt kestab krambihoog vähem kui minuti. Väga harva võib krambihoog kesta kuni 15 minutit. 

    Palavikukrambid on üldjuhul healoomulised, kuid esmakordselt tekkinud palavikukrampide puhul tuleb alati kutsuda kiirabi.