Psühholoogiline esmaabi
Section outline
-
Psühholoogiline esmaabi on inimlik ja toetav lähenemine, mis aitab inimestel kriisisituatsioonides paremini hakkama saada. Selle eesmärk on pakkuda tuge ja abi, aidates inimestel toime tulla vahetute emotsionaalsete ja psühholoogiliste reaktsioonidega, mis võivad tekkida järgmistes olukordades:
- enesetapumõtted
- sügav lein
- rasked õnnetused
- tulekahjud
- füüsiline rünnak
- loodusõnnetused
Psühholoogilise esmaabi põhielemendid hõlmavad lohutamist, rahustamist, empaatilist kuulamist, juhtunu selgitamist ja keskendumist käesolevale situatsioonile. Need tegevused aitavad inimesel tunda end turvalisemalt ja mõistetumalt, mis on traumaatiliste sündmuste järel ülioluline.
Sotsiaalkindlustusamet on loonud e-kursuse, et pakkuda iga Eesti inimesele oskusi kriisis inimese psühholoogilise toimetuleku toetamiseks. Kursus koosneb neljast moodulist, mis sisaldab teadmisi ja praktilisi juhiseid kriisisituatsioonides käitumiseks, harjutusi teadmiste kinnistamiseks, video- ja audiomaterjali, vastuseid korduma kippuvatele küsimustele psühholoogilise esmaabi osutamisel ning valiku enesehoiu harjutusi, mis aitavad sul iseennast abistajana märgata ja hoida. Kursus on leitav siit: https://www.palunabi.ee/et/e-kursus-psuhholoogiline-esmaabi-kriisi-sattunud-inimese-toetamisel